باشگاه مشتریان (تیکتینگ)

سوالات متداول

فرم سوالات کاربران

"*" indicates required fields

اسکنر اثرانگشت چیست؟

به عبارت ساده اسکنر اثر انگشت، یک دستگاه الکترونیکی است که از آن برای اخذ تصویر دیجیتالی از خطوط و الگوهای انگشتان و ارسال آن تصویر به قطعه‌ای دیگر برای تشخیص و شناسایی اثرانگشت استفاده می شود. اسکنر اثرانگشت یکی از فناوری‌های امنیتی بیومتریکی با ساختار ترکیبی از ویژگی‌های سخت‌افزاری (اخذ تصویر از اثر انگشت) و نرم‌افزاری (پردازش تصویر، استخراج قالب، ذخیره و مقایسه قالب ها) است که متناسب با نوع کاربردی که در آن مورد استفاده قرار می گیرد دارای اندازه و شکل های مختلف و مجهز به انواع مختلف سنسور و فن آوری متفاوت می­باشد.

اسکنر اثرانگشت چگونه کار می­ کند؟

در داخل هر اسکنر اثرانگشت، حسگری وجود دارد که وظیفه آن ایجاد یک تصویر دیجیتال از خطوط انگشتان می باشد. اسکنرهای اثرانگشت از حسگرهایی با تکنولوژی­‌های مختلف برای انجام این کار بهره می­برند و از بارزترین این تکنولوژی ها می­توان به دو نوع نوری و خازنی اشاره کرد. اغلب اسکنرهای اثرانگشت شرکت پردازش غدیر دارای تکنولوژی نوری است که در مقایسه با اسکنرهای خازنی از وضوح و کیفیت تصویر بالاتری برخوردارند. هرچه کیفیت تصویر اثرانگشت بالاتر باشد، دقت احراز هویت نیز بیشتر می­شود. سازوکار اسکنرهای نوری بدین ترتیب است که قسمت‌های برجسته و فرورفته پوست نوک انگشت توسط نور ساطع شده از دستگاه، روشن می‌شود و از انجاییکه بازتابش نور از این قسمت ها متفاوت است، حسگر این اطلاعات را دریافت و آن را به یک تصویر دیجیتالی تبدیل می­کند.

از اسکنر اثر انگشت در چه کاربردهایی استفاده می شود؟

از اسکنر اثرانگشت برای شناسایی یا احراز هویت استفاده می­شود. رایج­ترین موارد استفاده عمومی از اسکنر اثرانگشت به شرح زیر است: ۱. سامانه­های کنترل دسترسی مانند بازکردن قفل درها، کامپیوتر و گوشی­های هوشمند و یا فعال کردن سلاح، ورود به حساب کاربری و سامانه های حضور و غیاب 2. شناسایی و احراز هویت در کارت های پرداخت، POS، کیوسک، خودپرداز (ATM) ۳. بررسی سوء پیشینه، رای گیری الکترونیکی، ثبت نام و احراز هویت با کارت هوشمند

مدت زمان اخذ اثر انگشت چقدر است؟

در یک سناریوی ایده‌­آل، اسکن انگشت کمتر از یک ثانیه طول می کشد. عواملی مانند نوع اسکنر و کیفیت پوست نوک انگشتان ممکن است نیازمند چندین تلاش برای اخذ اثرانگشت با کیفیت باشد. تعیین حد آستانه کیفیت معمولاً به کاربرد بستگی دارد.

منظور از گواهینامه PIV برای اسکنرهای تک انگشتی چیست؟

اسکنرتک انگشتی به اسکنری گفته می شود که اندازه ناحیه اخذ آن بگونه ای است که قابلت اخذ فقط یک انگشت را دارد و مورد کاربرد این اسکنرها برای احراز هویت (مقایسه یک به یک) می باشد. دارا بودن گواهینامه PIV-071006 تضمین کننده کیفیت عملیاتی اسکنر تک انگشتی می باشد. بدین مفهوم که اصالت اثرانگشت در تصویر دیجیتالی تولید شده از آن توسط حسگر اسکنر حفظ می شود.

بازه قیمت اسکنرهای اثرانگشت چگونه است؟

از عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت محصولات، تولید انبوه آن ها می باشد و با توجه به بکارگیری اسکنرهای اثرانگشت در کاربردهای روزمره و وجود رقابت بین شرکت های سازنده اسکنرهای اثرانگشت، قیمت اسکنرها متعادل شده است. عواملی مانند اعتبار شرکت سازنده (برند)، گواهینامه های محصول، ضدآب بودن یا نبودن آن، نوع حسگر بکاررفته در اسکنر و قابلیت هایی مانند تشخیص کثیفی سطح اسکنر یا تشخیص انگشت جعلی می تواند بر روی قیمت اسکنر موثر باشد بنابراین قیمت ارائه شده برای هر اسکنر متفاوت و بر اساس تعداد قابل مذاکره است.

پیش نیازهای لازم برای کار با اسکنرهای اثرانگشت چیست؟

به همراه اسکنرهای اثرانگشت شرکت غدیر، درایور و SDK نرم افزاری ارایه می­گردد. بدین ترتیب ضمن اینکه راه اندازی و تست اسکنر بر روی سیستم عامل ویندوز و لینوکس به سادگی صورت می­پذیرد، امکان یکپارچه­سازی در اپلیکیشن­ها به سادگی قابل انجام است.

صفحه اسکنر اثر انگشت هر چند وقت یکبار باید تمیز شود؟

در اسکنرهای چهارانگشتی توصیه می شود که پس از هر بار عمل اخذ، سطح شیشه ای اسکنر اثر انگشت تمیز شود تا آثار به جای مانده از اخذ قبلی پاک شود. اما برای اسکنرهای تک انگشتی نیازی به تمیز کردن مداوم سطح اسکنر نیست. توجه شود علی رغم اینکه اسکنرهای شرکت غدیر دارای گواهینامه IP65 هستند اما توصیه می­شود در معرض گرد و غبار شدید و مایعات قرار نگیرند.

برای ضدعفونی اسکنر و مقابله با انتشار ویروس کرونا چه باید کرد؟

برای این مورد توصیه می­شود، افراد قبل از انگشت نگاری دستان خود را ضدعفونی کنند تا سطح اسکنر همواره تمییز باقی بماند. با این حال در صورت نیاز به ضدعفونی سطح اسکنر، توصیه می­شود به سطح اسکنر مستقیماً الکل اسپری نشود و برای اینکار سطح اسکنر با یک پارچه آغشته به الکل تمیز شود. پیشنهاد می­شود ترجیحاً از پارچه نرم و ضد الکتریسیته ساکن استفاده شود.