باشگاه مشتریان (تیکتینگ)

Search
Close this search box.
EN
EN
احراز هویت غیر حضوری

احراز هویت غیر حضوری چیست و انواع روش های آن چگونه است

فهرست مطالب

احراز هویت غیر حضوری چیست ؟ در واقع به معنای تأیید هویت فرد به‌صورت آنلاین یا از راه دور است که با استفاده از روش‌های مختلفی انجام می‌شود. این روش‌ها شامل احراز هویت آنلاین با استفاده از اطلاعات شخصی مانند شماره تلفن همراه، پست الکترونیک، شماره شناسنامه و… می‌شوند. در این روش افراد برای احراز هویت خود، اطلاعات شخصی خود را وارد کرده و در برخی موارد عکس از مدارک خود را بارگذاری می‌کنند تا هویت شخص بررسی شود. احراز هویت غیرحضوری امروزه در بسیاری از حوزه‌ها از جمله بانکداری الکترونیک، خرید آنلاین و … استفاده می‌شود.

احراز هویت غیر حضوری چیست ؟

احراز هویت غیر حضوری به تأیید هویت شخص بدون نیاز به حضور واقعی و فیزیکی آنها اشاره دارد. با استفاده از اطلاعات اینترنتی و اسناد پشتیبانی، افراد می توانند از این روش برای تایید هویت خود استفاده کنند. به عنوان مثال، شما ممکن است اطلاعات شخصی مانند نام، شماره تلفن، آدرس و مدارک شناسایی خود را در حین احراز هویت حضوری ارائه دهید. سپس، اقدامات امنیتی و سایر الگوریتم‌ها، این داده‌ها را برای تایید هویت شما بررسی می‌کنند. شما می توانید با احراز هویت آنلاین در فرآیندهای مختلفی مانند ساخت حساب کاربری آنلاین، امضای الکترونیکی، خرید اینترنتی و استفاده از خدمات آنلاین شرکت کنید. اگرچه این رویکرد ممکن است ایمن‌تر از احراز هویت حضوری باشد، برای استفاده از آن باید هنگام افشای اطلاعات شخصی احتیاط کنید.

احراز هویت غیر حضوری

احراز هویت غیر حضوری به عنوان یک روش مدرن در فرآیند تایید هویت افراد بدون نیاز به حضور فیزیکی آنها در یک مکان مشخص، استفاده می‌شود. در این روش، فرآیند تایید هویت از طریق ارتباطات اینترنتی و تکنولوژی‌های مختلف انجام می‌شود. یکی از روش‌های متداول احراز هویت غیرحضوری، استفاده از اطلاعات و مدارک شناسایی دیجیتالی مانند تصاویر اسناد رسمی یا تشخیص چهره است. در این حالت، افراد می‌توانند تصاویر اسناد خود را از طریق پلتفرم‌های آنلاین ارسال کنند و سیستم با مقایسه این تصاویر با پایگاه‌های داده معتبر، صحت هویت فرد را تأیید می‌کند.

چگونگی احراز هویت غیر حضوری

احراز هویت غیر حضوری به مجموعه‌ای از روش‌ها گفته می‌شود که امکان احراز هویت فرد را بدون حضور حضوری در مقابل یک سرویس یا سامانه فراهم می‌کنند. این روش‌ها به دو دسته کلی زیر تقسیم می‌شوند:

۱. احراز هویت بر پایه دانش: در این روش، فرد باید اطلاعات خاصی را که مرتبط با خودش هستند و افراد دیگر ندارند را وارد کند تا هویتش تایید شود. به عنوان مثال، وقتی که یک فرد برای تأیید حساب کاربری خود در یک وب‌سایت اقدام می‌کند، ممکن است بخواهد به سوالاتی که فقط او می‌تواند به آن‌ها پاسخ دهد، پاسخ دهد.

۲. احراز هویت بر پایه چیزی که فرد دارد: در این روش، فرد باید از طریق دستگاه یا چیزی که در اختیار دارد، هویت خود را تایید کند. این شامل روش‌هایی مانند اسکن اثر انگشت، تشخیص چهره، کد ارسال شده به تلفن همراه و یا ارائه شماره کارت بانکی برای پرداخت آنلاین است.

 

روش‌های احراز هویت غیر حضوری

انواع روش احراز هویت غیرحضوری چیست و شامل چه مواردی می شود:

۱. احراز هویت آنلاین با استفاده از پست الکترونیکی: در این روش، فرد باید ایمیل خود را وارد کند و لینکی که به ایمیلش ارسال شده است را باز کند. با باز کردن این لینک، هویت او تأیید می‌شود.

۲. احراز هویت با شماره تلفن همراه: در این روش، فرد باید شماره تلفن همراه خود را وارد کند و سپس کدی که به تلفن همراهش ارسال شده است را وارد کند تا هویت او تأیید شود.

۳. احراز هویت با استفاده از کارت شناسایی: در این روش، فرد باید اطلاعات کارت شناسایی خود را وارد کند و در برخی موارد عکس از کارت شناسایی خود را بارگذاری کند تا هویت او تأیید شود.

۴. احراز هویت با استفاده از اسکن اثر انگشت: در این روش، فرد باید با استفاده از دستگاه اسکنر اثر انگشت ، اثر انگشت خود را ثبت کند تا هویت او تأیید شود.

۵. احراز هویت با استفاده از تصویر صورت: در این روش، فرد باید عکسی از صورت خود بگیرد و آن را بارگذاری کند تا هویت او تأیید شود.

این روش‌ها تنها نمونه‌ای از روش‌های مختلف احراز هویت غیر حضوری ( Offline authentication ) هستند و در هر صنعت و حوزه‌ای می‌توان از روش‌های دیگری نیز برای احراز هویت استفاده کرد.

احراز هویت غیر حضوری چیست

چرا احراز هویت غیر حضوری مهم است؟

احراز هویت غیرحضوری به دلیل مهم بودن اطلاعات شخصی و محرمانه مانند اطلاعات بانکی، اطلاعات پزشکی، اطلاعات شخصی در فضای آنلاین و … بسیار مهم و ضروری است. بدون احراز هویت صحیح شخص، امکان برقراری ارتباط مطمئن و امن در فضای آنلاین نیست و شخص دیگر می‌تواند به نام شما درخواست‌هایی که برای آن شماره تلفن همراه، پست الکترونیکی یا اطلاعات شخصی دیگری در سایت‌ها یا برنامه‌های مختلف ارسال شده، بفرستد و به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کند. بنابراین سامانه احراز هویت غیر حضوری می‌تواند از جمله راه‌های افزایش امنیت در فضای آنلاین باشد و مانع از سوء استفاده از اطلاعات شخصی شما توسط افراد ناشناس گردد.

تکنولوژی‌ استفاده شده برای احراز هویت غیرحضوری

برخی از تکنولوژی‌هایی که برای احراز هویت آنلاین استفاده می‌شوند عبارتند از:

 • تایید هویت با استفاده از رمز عبور و نام کاربری
 • تایید هویت با استفاده از شماره تلفن همراه و کد ارسال شده توسط پیامک
 • تایید هویت با استفاده از ایمیل و لینک تایید ارسال شده توسط آن
 • تایید هویت با استفاده از اثر انگشت
 • تایید هویت با استفاده از تصویر چهره و شناسنامه
 • تایید هویت با استفاده از اسکن اثر انگشت
 • تایید هویت با استفاده از تکنولوژی شناسایی صوتی
 • تایید هویت با استفاده از تکنولوژی تشخیص اثرانگشت صورت
 • تایید هویت با استفاده از سیستم‌های تشخیص صدا و صورت
 • تایید هویت با استفاده از تکنولوژی بلوتوث و نزدیکی دستگاه‌ها

از این تکنولوژی‌ها به صورت مستقل یا ترکیبی در برنامه‌ها و سایت‌های مختلف استفاده می‌شود. امروزه احراز هویت ثنا غیر حضوری انجام میگیرد.

نحوه احراز هویت غیرحضوری

راه‌های احراز هویت غیر حضوری در بانکداری الکترونیک

بانکداری الکترونیک به عنوان یکی از بزرگترین فضاهایی است که نیاز به احراز هویت دارد. برخی از راه‌های احراز هویت غیر حضوری در بانکداری الکترونیک عبارتند از:

 • تایید هویت با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور محرمانه
 • تایید هویت با شماره تلفن همراه و کد ارسال شده توسط پیامک
 • تایید هویت با استفاده از تصویر چهره و اطلاعات شخصی که قبلا در بانک ثبت کرده‌اید
 • تایید هویت با استفاده از اثر انگشت در دستگاه‌های خودپرداز
 • تایید هویت با استفاده از سیستم‌های تشخیص صوتی و صورتی
 • تایید هویت با استفاده از کارت هوشمند و رمز دوم
 • تایید هویت با استفاده از دستگاه‌های تایید هویت اختصاصی برای بانک‌ها

در همه موارد بانکداری الکترونیک، احراز هویت آنلاین از اهمیت بسیاری برخوردار است و برای جلوگیری از سوءاستفاده از اطلاعات شما بسیار حیاتی است.

 
 

مقالات مرتبط

3 دیدگاه دربارهٔ «احراز هویت غیر حضوری چیست و انواع روش های آن چگونه است»

 1. سلام با توجه به راهنمایی خوبی که در مقاله احراز هویت غیر حضوری داشتید، تونستم احراز هویت آنلاین برای ثبت نام غیر حضوری بانک رو انجام بدم.

 2. عباس ارجمندی

  سلام
  چهره ی برادرم سوخته در حالی که بیش از ۵۰ درصد تغییر در چهره وجود دارد. برای ثبت نام ثنا غیر حضوری در دفتر قضایی موفق نشدیم. برای حل مشکل چه باید کرد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *