اسکنر اثر انگشت

اثر انگشت خطوطی با الگوهای منحصر به فرد روی انگشتان افراد می باشد که به عنوان یک ویژگی بیومتریک برای احراز هویت افراد با سطح امنیت بالا استفاده می شود. تاکنون تحقیقات گسترده ای در مورد منحصر به فرد بودن اثر انگشت افراد انجام گرفته که نتایج شگفت انگیزی را به همراه داشته است. این تحقیقات نشان می دهد که حتی در دوقلوهای همسان، احراز هویت و تشخیص اثر انگشت منجر به هیچ خطایی نمی شود و اثر انگشت آن ها با یکدیگر متفاوت می باشد، در حالی که احراز هویت تشخیص چهره در موارد متعددی ممکن است با خطا همراه باشد و بدین ترتیب گمراه کردن دستگاه تشخیص چهره به خصوص در دوقلوها وجود دارد. البته در نظر داشته باشید اسکنر اثر انگشت سوپریما از پیشرفته ترین فناوری ها برگرفته شده است و دیگر امکان جعل برای جاعلان وجود نخواهد داشت.

روش تشخیص اثر انگشت

امروزه الگوریتم های زیادی از جمله الگوریتم های نمایی و تطبیق برای شناسایی اثر انگشت افراد طراحی و پیاده سازی شده است و قوی ترین الگوریتم ها می توانند تمامی کلاس های اثر انگشت را شناسایی کنند.

انواع اسکنر اثر انگشت

به طور کلی عملکرد دستگاه های پیشرفته اسکنر اثر انگشت در سه نوع طبقه بندی می شوند:

اسکنر اثر انگشت با فناوری نوری (اپتیکال)

این مدل سنسور اثر انگشت از پرکاربرد ترین انواع اسکنر اثرانگشت بشمار می رود. سنسور اثرانگشت اپتیکال با گرفتن یک تصویر نوری از اثر انگشت و سپس رمزگذاری، شناسایی و ذخیره اثر انگشت را با استفاده از الگوریتم های ویژه ای که برای اسکنر تعریف شده است، به عنوان هویت فرد مورد نظر در حافظه دستگاه ثبت می نماید. شیارها و نقاط تیره و روشن روی انگشت برای شناسایی و رمزگذاری اثر انگشت استفاده می شوند. در نتیجه وقتی انگشت خود را روی سنسور اثر انگشت قرار می دهید، محیط کاملا تاریک می شود و اسکنر اثر انگشت سوپریما با چراغ های LED فعال می شود و تشخیص اثر انگشت را انجام می دهد و به ثبت می رساند.

اسکنر اثر انگشت خازنی

حسگرهای خازنی اثر انگشت نوع دیگری از سنسور اثر انگشت هستند که معمولا در گوشی های هوشمند امروزی یافت می شوند. البته سنسورهای اثر انگشت خازنی در دستگاه های حضور و غیاب بدشانس بودند و مورد استقبال سازندگان دستگاه قرار نگرفتند. دلایل مختلفی برای این امر وجود داشت که یکی از آنها سهولت غیرفعال شدن سنسور با کشیدن تیغ بر روی سنسور بود. البته سازندگان سنسور های خازنی تلاش کردند و موفق شدند راه حلی برای این مشکل در محصولات بعدی خود بیابند.

اسکنر اثر انگشت فراصوت ( اولتراسونیک )

سنسورهای اولتراسونیک به گونه ای طراحی شده اند که وقتی انگشت خود را روی اسکنر قرار می دهید، پالس های اولتراسونیک را از طریق سنسور به انگشت می فرستد. در نظر داشته باشید برخی از این پالس ها توسط انگشت شما جذب می شوند، در حالی که برخی دیگر به فرستنده باز می گردد. این جذب‌ها و برگشت‌ها می‌توانند نقشه اثر انگشت را برای سنسور ترسیم کنند و با نشان دادن نقاط پستی و بلندی انگشت، نقشه منحصر به‌ فرد انگشت را ترسیم نماید. اسکنر اثرانگشت فراصوت جدیدترین و پیشرفته ترین فناوری مورد استفاده در حسگرهای اثر انگشت است و امنیت آن به مراتب بالاتر از دو سنسور قبلی می باشد.

اسکنر اثر انگشت سوپریما

تشخیص اثر انگشت

اثر انگشت انسان در نتیجه ساییدگی شیارهای انتهایی انگشت ایجاد می شود. از آنجایی که هیچ دو نفر اثر انگشت یکسانی ندارند، می توان از اثر انگشت برای شناسایی افراد استفاده کرد. اثر انگشت برجستگی های بسیار کوچکی (قابل مشاهده با چشم غیر مسلح) در لایه اپیدرمی پوست در کف دست ها و پاها می باشند که به دلیل ترشح چربی در زیر پوست روی اجسام صاف قرار می گیرد و برای ضخامت آن می توان از پودری استفاده کرد که این چربی ها را به خود جذب کرده و آنها را نمایان کند. از آنجایی که اثر انگشت هر فرد مختص همان فرد است و در طول زمان تغییر نمی کند، می توان از آن به عنوان یک امضا یا ابزار شناسایی با اهمیت و همیشگی استفاده نمود. این روش 100 درصد در تشخیص اثر انگشت دقت کافی را دارد و حتی دوقلوهای همسان نیز اثرانگشت متفاوتی دارند. انگشت نگاری یک ویژگی ارثی محیطی است که می تواند تحت تاثیر هر عاملی قبل از تولد باشد مانند استرس بر روی مادر، فشاری که کودک در بدو تولد تحمل می کند و حتی یک تفاوت جزئی در طول بند ناف باعث تغییر این خطوط می شود و جالب است بدانید زمان کوتاهی پس از تولد، اثر انگشت کاملا ثابت و غیر قابل تغییر خواهد شد. در انگشت نگاری خواص نقاطی را که خطوط انگشتان در آنها قطع، منشعب یا خاتمه می‌یابند، بررسی می‌شود و از آنجایی که اثر انگشت یک یا هر دو دست هیچ شباهتی یا رابطه ای با یکدیگر ندارد، از تمام انگشتان هر دو دست برای شناسایی و انگشت نگاری، نمونه برداری می گردد.