باشگاه مشتریان (تیکتینگ)

احراز هویت در تراکنش های غیر حضوری

احراز هویت در تراکنش غیر حضوری + راهکار های ایمنی

فهرست مطالب

تکنولوژی در دنیای پویای امروزی به طور فزاینده ای در زندگی ما حضور دارد و در نتیجه تراکنش های مالی نیز به روش های غیر حضوری انجام می شود. از آنجایی که این تراکنش های غیر حضوری احتمال ریسک را برای افراد افزایش می دهد، باید راهکارهایی برای احراز هویت و افزایش امنیت در احراز هویت غیر حضوری ایجاد شود. در این مقاله به راهکارهای ایمنی و احراز هویت برای تراکنش های غیر حضوری می پردازیم.

تراکنش غیر حضوری چیست ؟

تراکنش های غیر حضوری به تراکنش های مالی اطلاق می شود که در آن هیچ گونه حضوری از طرف صاحب حساب بانکی در انجام آن لازم نیست. به عبارت دیگر، در تراکنش های غیر حضوری، هیچ نیازی به حضور فیزیکی در مکانی مشخص نیست.

انواع تراکنش غیر حضوری

خرید آنلاین، پرداخت های الکترونیکی، انتقال پول بصورت آنلاین و سایر تراکنش ها نمونه هایی از تراکنش های غیرحضوری هستند.

تراکنش غیر حضوری چیست ؟

اهمیت احراز هویت در تراکنش های غیر حضوری

تراکنش غیر حضوری بدون شک برای کاربرانی که به آنها اعتماد دارند راحت و سریع است، اما بسیار پرخطر نیز می تواند باشد زیرا هکرها و کلاهبرداران به راحتی می توانند از طریق حملات مختلف اطلاعات حساب بانکی و کارت اعتباری کاربر را به سرقت ببرند. در نتیجه، احراز هویت در تراکنش های غیر حضوری بسیار مهم است.

ایمنی و احراز هویت در تراکنش غیرحضوری

در انواع تراکنش غیر حضوری (Types of offline transactions)، راه حل های امنیتی و احراز هویت شامل استفاده از احراز هویت ایمیل و تلفن همراه، کد یک بار مصرف، دستگاه های تشخیص چهره، دستگاه اسکنر اثر انگشت و ابزارهای تشخیص صدا می باشد.

احراز هویت از طریق ایمیل و تلفن همراه

احراز هویت از طریق ایمیل و تلفن همراه دو مورد از راه حل های ایمنی و احراز هویت هستند که در تراکنش های حضوری مورد استفاده قرار می گیرند. پس از ثبت سفارش یا تراکنش، یک کد تایید به ایمیل یا تلفن همراه کاربر ارسال می شود که کاربر باید در طی مراحل تراکنش آن را وارد کند.

استفاده از کد یکبار مصرف

رمز یکبار مصرف (OTP) یک راه حل امنیتی و احراز هویت برای تراکنش های غیر حضوری است. پس از ثبت سفارش یا انجام تراکنش، یک کد یکبار مصرف به تلفن همراه کاربر ارسال می شود که کاربر باید در طی مراحل تراکنش آن را وارد کند. این کدها فقط به صورت موقت و یکبار استفاده می شوند و بسیار امن هستند.

استفاده از دستگاه تشخیص چهره

یکی دیگر از راه حل های ایمنی و احراز هویت در انواع تراکنش غیر حضوری، استفاده از نرم افزار تشخیص چهره است. این ابزارها از فناوری تشخیص چهره برای تایید اصالت و هویت کاربر و جلوگیری از دسترسی کاربران غیرمجاز به سیستم استفاده می کنند.

استفاده از یک شناسه منحصر به فرد

یکی دیگر از راه حل های ایمنی و احراز هویت در تراکنش های غیرحضوری، استفاده از Unique Identifier است. در این روش به هر کاربر یک شناسه منحصر به فرد که توسط سیستم تولید می شود اختصاص می یابد. این شناسه برای هر تراکنش استفاده می شود و از کلاهبرداری توسط کاربران غیرمجاز جلوگیری می کند.

کارت های اعتباری EMV

استفاده از کارت های اعتباری نوع EMV، یکی دیگر از راهکارهای امنیتی و احراز هویت در تراکنش غیر حضوری است. این کارت ها دارای تراشه امنیتی هستند که از دسترسی کاربران غیرمجاز به اطلاعات کارت جلوگیری می کند. در حین تراکنش، تراشه امنیتی کارت اعتباری با سیستم پرداخت ارتباط برقرار می کند و اطلاعات را به صورت امن منتقل می کند.

احراز هویت در تراکنش غیر حضوری

کاربرد سیستم های تشخیص خطا

این سیستم ها با استفاده از الگوریتم های خاص نشان می دهند که آیا تراکنش قابل اطمینان است یا خیر. به عنوان مثال، اگر تراکنش از کشور دیگری انجام شود یا مبلغ آن خیلی زیاد باشد، سیستم به طور خودکار به تراکنش مشکوک می شود و از کاربر درخواست احراز هویت بیشتری می کند.

سیستم های چند مرحله ای

در این روش به جای احراز هویت یک مرحله ای، از سیستم های چند مرحله ای استفاده می شود. برای ورود به حساب بانکی، به عنوان مثال، ابتدا نام کاربری و رمز عبور وارد شده و سپس یک کد یکبار مصرف برای تایید هویت ارسال می شود. این روش می تواند کاربران غیرمجاز را از حساب بانکی شما دور نگه دارد.

استفاده از سیستم های تشخیص تقلب

برای جلوگیری از این مشکلات، با انتخاب رمز عبور قوی، استفاده از رمز دوم و بیومتریک، عدم اشتراک گذاری رمز یا اطلاعات شخصی خود با دیگران و استفاده از سایت ها و برنامه هایی که از پروتکل های امنیتی مانند SSL استفاده می کنند، از کارت های بانکی خود محافظت کنید.

انواع تراکنش غیر حضوری در حال رشد و تکامل هستند، اما همیشه باید محتاط بود و از راه حل های امنیتی و احراز هویت استفاده کرد تا از سوء استفاده افراد ناشناس و هکرها جلوگیری شود. این راهکارها شامل استفاده از کد امنیتی دوم، استفاده از سیستم های پرداخت امن، استفاده از رمز عبور قوی و انتخاب شرکت های پرداخت معتبر می باشد. با این کار می توانید تراکنش های آفلاین را ایمن تر کنید و با اطمینان بیشتری از خدمات آنلاین استفاده کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *